Implanty Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy dobry materac do łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u dentysty.

Proteza czy implant?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współczesne techniki dentystyczne są bardzo zaawansowane. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i jakości wykonania. Do największych plusów protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Spektrum cen jest szerokie. Koszt zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Wady i zalety implantów zębowych

Czym jest implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Jednym z największych plusów implantów, jest ich ogromna trwałość. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Ich utrzymanie niestety wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl

Komentarze są wyłączone.