Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
GŁADKA SKÓRA, PIĘKNE PAZNOKCIE- PIELĘGNACJA STÓP – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty i egzaminy językowe z Angielskiego – Który kurs wybrać
3 maja, 2019

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które mocno eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy nadmiernie obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku buty na wysokim obcasie. Nie jest też wskazane też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna oferuje różnorodne sposoby leczenia i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące ból wywołany przez deformacje. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w prawidłowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – są to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają stopę w odpowiedniej pozycji, zmniejszają nacisk i hamują postępowanie deformacji. Polecane są przede wszystkim dla kobiet, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Komentarze są wyłączone.