GŁADKA SKÓRA, PIĘKNE PAZNOKCIE- PIELĘGNACJA STÓP – Haluksy

Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszka ortopedyczna – do spania na co dzień
15 lutego, 2019
Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?
23 marca, 2019
JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są ciężkie w pielęgnacji. To części, na których opiera się cały ciężar naszego ciała. Często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji stóp. Efektem tych zaniedbań z reguły są takie schorzenia jak m. in.: podrażnienia, nagniotki a nawet infekcje grzybicze. W jaki sposób zatem pielęgnować stopy? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod.

KĄPIELE

Kąpiele w wodzie z solą morską nie tylko niweluje obrzęki, ale też zmiękcza naskórek. Kąpiele polecane są w szczególności paniom, które zmuszone są codziennie nosić buty na szpilkach. Wysokie obcasy działają niekorzystnie na stopy, dlatego należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Kąpiele w soli kosmetycznej to nie tylko relaks ale także wsparcie w pielęgnacji skóry stóp. Do wody warto też dodać różne preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju oleje. Zastosowanie przeciwzapalne ma olej z drzewa herbacianego. Przeciwbakteryjnie działa też rozmaryn.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

Istotnym elementem pielęgnowania skóry stóp jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Nie zaleca się do tego wykorzystywać pumeksu. Dlaczego pumeks jest niekorzystny? Ponieważ ze względu na swoją specyficzną porowatą powierzchnię sprzyja mnożeniu się bakterii. Jeżeli decydujemy się na używanie pumeksu, nie zapominajmy o tym, żeby po jednorazowym wykorzystaniu wylądował w koszu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej tarki- można ją dokładnie umyć i użyć ponownie. W sklepach znajdziemy też bardzo dużo specjalistycznych kosmetyków złuszczających, które zawierają drobinki, które szybko radzą sobie ze zrogowaciałym naskórkiem.

NAWILŻANIE STÓP

Stopy jest bardzo problematyczna głownie dlatego że zawiera małą ilość gruczołów łojowych. Z tego powodu szybko ulega przesuszeniom. Nawilżanie to najważniejszy element dbałości o skórę stóp. Kremy nawilżające powinno się stosować codziennie. Wesprze to warstwę lipidową i zmiękczy na skórę stóp. Dla mocno zrogowaciałej skóry warto zastosować maskach nawilżających: stosuje się je na noc, by rano cieszyć się idealnie gładkie stopy.

PAZNOKCIE

Pielęgnowanie stóp to nie tylko troska o gładką skórę. Warto zadbać także o paznokcie. Regularne obcinanie paznokci to niezbędny zabieg. Prócz obcinania ważne jest też prawidłowe piłowanie. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko, bo mogą niekomfortowo wrastać w palce. Kolejnym krokiem do pięknych stóp jest też opiłowanie rogów paznokci.

NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE ZE STOPAMI

PĘKAJĄCE PIĘTY

Natężone przesuszanie skóry to bardzo często skutek braku witaminy A. Dobrym sposobem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Apteki oferują też kolosalny wybór kremów gojących, które szybko pożegnają wszystkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są uporczywym ale także popularnym problemem. To zrogowacenia o stożkowatym kształcie. Mogą być źródłem dużego dyskomfortu, dlatego że wbijają się w ciało. Nagniotki najlepiej zlikwiduje podolog, jednak warto też spróbować się ich pozbyć przy pomocy metod domowych. W tym celu należy zaopatrzyć się w płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, wymoczmy stopy w ciepłej wodzie z solą. Taka kąpiel powinna potrwać nie krócej niż 15 minut. Następnym krokiem jest smarowanie odcisku specjalnym preparatem. Kolejno powinno się zetrzeć stwardniałą skórę tarką i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest mocno problematyczna głównie dlatego, że ma większą ilość gruczołów potowych niż łojowych. Duża grupa osób ma problem z nadpotliwością stóp. Z tego powodu najistotniejsza właściwa higiena. Zabiegi higieniczne usprawniają liczne kosmetyki stworzone dla osób, które borykają się z silną potliwością stóp. Przydatnym będzie więc zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, należy też zmienić buty: w godzinach pracy zakładać lżejsze obuwie. Pomocne także mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem olejków. Najlepsze z nich to m. in. olejek z drzewa herbacianego i lawenda.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz zakładać obcasy? Czy wiesz jak męczy to twoje stopy? Haluksy są bolesnym problemem. To zwyrodnienia kości palucha, które są powodem ból i deformacje kości stopy. Silnie obciążony palec często wykrzywia się do środka. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko buty na obcasie ale też obuwie z wąskim noskiem. Paluch znajdują się wtedy w nienaturalnym ułożeniu, przez co ulega silnym obciążeniom. W jaki sposób zaradzić haluksom? Jest wiele sposobów, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jednym z rozwiązań są dystraktory nocne- poprawiają one ułożenie dużego palca. Zakłada się je jednak jedynie na noc, dlatego ich skuteczność jest znikoma. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do odpowiedniej pracy w ciągu dnia, dlatego deformacje stopy nieustannie pogłębiają się. Najskuteczniejszym rozwiązaniem przy tym schorzeniu są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dobranie dla każdego pacjenta oraz specjalne ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w osiągnięciu najbardziej widocznych rezultatów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.