Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Planując podróż należy zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry albo czeka nas czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez długi czas zachowują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle najbardziej interesującym nas parametrem jest długość zachowywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba popatrzeć na parę szczególnych elementów, jakie mówią, czy dany produkt spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj praktyczność, struktura i materiały, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z wysokiej jakości surowców, jakie nie mają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na dobre działanie termosu turystycznego.

Dobrze także pomyśleć o tym, aby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy przekonanie, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zwykle termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zachowania chłodu lub ciepła. W tym przypadku znaczący jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby termos stał się dobry, musi posiadać dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo termosów turystycznych, jednak szczególnie popularne i renomowane pochodzą od 3 producentów, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (one mniej spisują się w trakcie długotrwałych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są bardzo trwałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Termosy turystyczne Thermos

Drugą równie popularną i szczególnie zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z jakościowych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić tylko korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.