Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Metody usuwania owłosienia – depilacja woskiem i depilacja laserowa
27 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
30 marca, 2017
Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Do niedawna na dominującym miejscu były rozgrywki online, które nie miały w zasadzie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – bardzo szybko wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny oraz wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że zależności interpersonalne w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o wysokim wpływie technologii na ludzkie życie, z odmiennej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Idealnym pomysłem okazała się unikalna gra escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, ale później przeszła istotne transformacje. Oparta była wyłącznie na tekście wyświetlającym się na ekranie komputera, który dotyczył opisu pomieszczenia a także celu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że gra przyciągała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Ulepszono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na oklepane scenariusze czy szare dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka zawiłych zagadek, dowieść umiejętności logicznego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Główny celem jakichkolwiek poczynań jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, iż to wszystko jest nudne. Gracze jednak posiadają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie dużo wyjątkowych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to zupełnie niezależna struktura zabawy. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć niecodziennej rozrywki i fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się wyjść z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było uciec lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych autorów tajemnic oraz rozwiązują je w indywidualny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Ważnym wymogiem jest niestosowanie siły, aby uciec z pomieszczenia.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i próbują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i zbiegną z pokoju? Kolejnym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszystkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do popularnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, a zainteresowani są jedyną szansą na uratowanie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przenosi się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zarezerwować na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników korporacji, aby zjednoczyć ich także zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również stworzyć indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.