Poświadczenie umowy najmu mieszkania

profesjonalna obsługa imprez wynajem ekranów LED sprzedaż telebimów
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
14 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
14 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Jesteś najemcą? Sprawdź zasady najmu okazjonalnego

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego czasami może łączyć się z przeróżnymi, zaś czasami nawet niesamowicie trudnymi komplikacjami. Na wielu stronach internetowych aż roi się od ciekawostek w sprawie nierzetelnych lokatorów oraz nierzetelnych wynajmujących. Zdewastowane sprzęty, powyrywane podłogi, zalane mieszkania, brak realnej możliwości wyrzucenia domowników z powodu ciąży najemcy – to wyłącznie niektóre przypadki. Od dawna użytkownicy czuli się naprawdę bezkarni, bowiem w przewadze przypadków zawierali umowy na czas nieokreślony. Jeżeli właściciel z jakiegokolwiek powodu planował pozbyć się lokatorów, w pierwszej chwili musiał oddać im wypowiedzenie z właściwym wyprzedzeniem, zaś w następnej kolejności mógł występować o eksmisję. Wymieniona sytuacja mogła trwać jednakże latami, przykładowo wskutek czasu jesienno-zimowego, w trakcie jakiego w ogóle nie można wyrzucać najemców czy z powodu „polowania” na lokum socjalne przyznawane przez miasto. Z drugiej strony to wynajmujący nagminnie nie przedstawiali umów, obarczali wielkimi opłatami za remonty najemców czy absolutnie nie oddawali kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej pobierać pieniądze jedynie w przypadku istotnych zniszczeń w mieszkaniu w ogóle nie połączonych z codziennym eksploatowaniem czy w takiej sytuacji, gdy domownik nie wyrówna wszystkich opłat powiązanych z wykorzystaniem mieszkania, np. w ogóle nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala problemu podyktowała zarządzenie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma dawać solidniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak i dla użytkownika. Jest ona ważna jedynie w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. W innych okolicznościach jest zwyczajnie nieważna oraz nie będzie szansy do niej sięgać. Wynajem tymczasowy to forma wypożyczania lokali mieszkalnych skierowana do osób indywidualnych, jakie od zawsze funkcjonowały w szarej strefie, zatem wynajmowały lokale bez żadnych umów oraz zarazem wcale nie prowadzą w takim zakresie działalności gospodarczej. Muszą to być też osoby, jakie wypożyczają lokum na czas nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

Głównie zobowiązanie lokatora, w jakim wskazuje lokal, do którego musi obowiązkowo się wyprowadzić w przypadku wypowiedzenia umowy bądź eksmisji. W ogóle nie chodzi tutaj o „dziwactwa” wynajmującego, zatem sprawy, kiedy bez ostrzeżenia wchodzi on do lokalu oraz mówi, iż na następny dzień wszyscy mieszkańcy powinni się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – wcale nie jest to zbieżne z prawem, a po drugie – wynajmującego również zobowiązują pewne przepisy. Właściciel musi mieć kluczowy motyw, ażeby przyjąć, iż wymogi umowy zostały zakłócone.

Potrzebna jest także akceptacja właściciela domu, do którego mieszkaniec ma przetransportować swoje rzeczy w czasie drażliwej sytuacji (szczególnie podczas eksmisji). Większość użytkowników ma dom rodzinny albo mieszkanie, które sami komuś wynajmują. Mogą w umowie podać dodatkowo miejsce zameldowania. Jakiekolwiek umowy, które nie mają takich oświadczeń, nie będą akceptowane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem nadrzędnych kryteriów.

Jakie są opłaty związane z poświadczeniem umowy wynajmu u notariusza? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeważnie 1/10 podstawowego nagrodzenia za pracę. W zasadzie nie jest to więc opłata rujnująca, zaś biura notarialne niejednokrotnie proponują swoje usługi w konkurencyjnych cenach. Należność zawsze dotyczy właściciela, czyli osoby która jest gospodarzem lokalu. Jeżeli wynajmujący próbuje obarczyć nas taką zapłatą (i na przykład kaucją w wielkości 30-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), wtedy lepiej zrezygnować z wynajmu. W interesie prywatnego właściciela jest ubezpieczenie się przed kłopotami z mieszkańcem, ale w przypadku kiedy ktoś na starcie posiada takie oczekiwania, wówczas lepiej odpuścić niżeli niebawem w ogóle nie wziąć „zwrotnej kaucji”. Co ważne – zgodnie z prawem kaucja ogólnie rzecz ujmując nie powinna być wyższa niżeli 6-krotność czynszu najmu. Jeżeli mamy jakieś obiekcje co do właściciela mieszkania, tymczasem pragniemy dopasowane lokum wypożyczyć, obowiązkowo musimy wykonać (i wydrukować) wszystkie zdjęcia charakteryzujące wygląd lokalu mieszkalnego przed wprowadzeniem się. Wszystkie zatargi na tym punkcie będziemy mieli szansę sprawnie wyjaśnić przyrównując stan mieszkania ze zdjęć z takim, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Lokator ma prawo w umowie zażądać stałych comiesięcznych należności” (bez możliwości ich podniesienia, jeżeli najemca się nie zgodzi) – wymienione określenie usłyszymy od wybranego notariusza z Torunia. Właściciel lokalu prywatnego przyjmuje od domownika czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w całości przekazywany do spółdzielni) i podejmuje od niego opcjonalnie opłatę za, np. podłączenie do Internetu, jeśli umowa była podpisana przez wynajmującego lokalu mieszkalnego).

Wynajmujący musi obligatoryjnie wspomnianą rzecz podać do urzędu skarbowego oraz zapłacić podatek za wpływ, jaki wynika z wypożyczanego mieszkania. Dzisiaj odpłatność taka wynosi 8,5%, zatem w zasadzie nie jest nadzwyczaj wysoka. Wynajmujący lokalu ma 14 dni od przystąpienia do najmu na oddanie do urzędu należytego zawiadomienia. Jeśli zaintrygował Cię niniejszy tekst, to kliknij w link obok – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.