Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
14 kwietnia, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
20 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po odejściu krewnego, np. męża bądź ojca, zazwyczaj odbieramy spadek. W wybranych sytuacjach niesłychanie cieszy on osoby dziedziczące, bo łączy się ze sporymi zyskami. W takiej sytuacji musimy zdecydowanie uiścić podatek do właściwego urzędu, bowiem taką sprawę reguluje ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba wspomnieć, iż dziedziczy się nie tylko pieniądze oraz dom, ale także niespłacone pożyczki. Jeśli bliska osoba nie rozliczy ich w trakcie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym bez wątpienia uchronić, np. wyrzekając się spadku podpisując adekwatną umowę. Warto udać się do dobrego prawnika, który objaśni nam tajniki prawa oraz zaproponuje, w jaki sposób powinniśmy postępować.

Jakie dobra są opodatkowane?

Przedmiotem opodatkowania mogą być przykładowo: dziedziczenie naturalne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (jeśli spadkobierca teraz jest odrzucony w testamencie), depozyty finansowe (w owym przypadku zmarły krewny powinien złożyć tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), kapitały inwestycyjne, jak i kompletny kapitał znajdujący się za granicą (aczkolwiek tutaj w chwili otwarcia spadku nabywca musi obowiązkowo posiadać polskie obywatelstwo lub być polskim płatnikiem).

Należy opłacić ponadto podatek wówczas, gdy uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie dziedziczenia. Słowem, kiedy sąd dopuści nabycie spadku. W przypadku kiedy zatrudniamy w takiej sprawie adwokata, wtedy on musi nam powierzyć rozstrzygnięcie sądu. Analogicznie jest wówczas, gdy akt notarialny ustalający otrzymywanie majątku zostanie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Jest szereg przypadków, w jakich nie musimy pokrywać podatku od spuścizny bądź darowizny. W przepisach charakteryzuje się trzy grupy podatkowe. Do pierwszej należy najbliższa rodzina: mąż, zięć bądź pradziadkowie. Do drugiej przynależą wnuki siostry, ciotki bądź małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą następni nabywcy spadku. Kwoty wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z grupą, do jakiej należy następca. Dla pierwszej grupy jest to kwota mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, a dla trzeciej – prawie 5.000 zł. W sytuacji, jeśli wartość spadku w sumie nie przewyższy wspomnianych powyżej kwot, absolutnie nie trzeba kierować dodatkowych papierów do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeżeli zyskamy spadek, jakiego wartość jest sporo wyższa aniżeli opłata nieopodatkowana, wtedy powinniśmy dostarczyć zaświadczenie podatkowe. Warto jest zrobić to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania następcy w czasie jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się werdyktu sądu. W następnej kolejności otrzymamy odpowiedź urzędu o wysokości podatku, który trzeba uiścić w ciągu 14 dni. Podatek oscyluje w obrębie od paru do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zaliczenia do konkretnej kategorii podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Razem z literą prawa każdy dziedzic ma szansę zrezygnowania z otrzymania spuścizny, np. w sytuacji, jeśli po zmarłym bracie pozostają jakieś nieuregulowane wierzytelności. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca niekiedy może zaakceptować umowę z ewentualnym spadkodawcą, w której rezygnuje z dziedziczenia. Wspomnianą zgodę powinniśmy uznać przed otwarciem spadku i jest ona konstruowana na wypadek śmierci testatora. Ugodę musimy koniecznie ustanowić u notariusza, bo w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba pamiętać, iż jednym z podstawowych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest kompletne odrzucenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i kolejnych krewnych. Nie można także w tej sytuacji przyjąć zachowku.

Po wyrzeczeniu się dziedziczenia mamy szansę wnosić o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Spadkodawca zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku wcale nie chodzi o otrzymywanie majątku z ramienia ustawy, tylko o dziedziczenie z mocy testamentu.

2. Powinniśmy iść znowu do notariusza oraz zaaprobować umowę o przywrócenie prawa do majątku.

Kto może otrzymać zachowek?

Każdy z nas posiada przywilej do napisania testamentu i odłączenia z niego niektórych krewnych, m. in. tych, którzy od lat nie utrzymywali z nami kontaktów. Ponadto jedyną osobą włączoną do testamentu może być ktokolwiek spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, małżonkom oraz rodzicielom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie są w testamencie wydziedziczeni
  • Nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie zakwestionowali spuścizny
  • Nie byli wzięci za niegodnych
  • Mając na uwadze współmałżonka – w przypadku kiedy nie doszło sądowego zakończenia związku z winy ewentualnego spadkobiercy

Jeśli zajął Cię powyższy tekst, wejdź w link obok – Adwokat Toruń – a wynajdziesz o wiele więcej wiadomości, np. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.