Kim jest notariusz?

Depilacja Toruń - Depilacja laserowa Toruń - Depilacja brazylijska Toruń - Toruń depilacja laserowa - Beauty Medica depilacja
Depilacja laserowa – zabieg dla każdego
20 marca, 2017
Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – zawód pełny pasji
21 marca, 2017
Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz jest pracą wymagającą dokładności i bogatej znajomości prawa. Fundamentalnym zadaniem każdego notariusza jest ochrona czynności prawnych, jak i zapobieganie tworzeniu sporów na tle różnych działań między ludźmi. Notariusz stoi zatem na czele litery prawa, zabiegając o bezpieczeństwo swoich Klientów.

Notariusz prócz tak standardowych zajęć jak spisywanie aktów notarialnych zajmuje się także innymi kwestiami, takimi jak choćby deponowanie dokumentów o dużej wartości. Spora liczba z nas prawdopodobnie uważa, że kancelaria notarialna to miejsce z bogato wyposażonymi regałami i bukowym biurkiem za którym czeka na nas niezawodna Pani Notariusz. Dziś taki obraz biura notarialnego jest już rzadko spotykany, bowiem rosnąca liczba notariuszy pracuje na komputerach, zapisując wszelkie akta i umowy w pamięci cyfrowej. Istotnie, notariusze to bardzo innowacyjni funkcjonariusze, którzy ułatwią Tobie wiele codziennych czynności, jak na przykład nabycie domu.

W dalszej części tekstu powiemy ci jakie role wykonuje każdy notariusz i co należy do jego głównych zadań.

Notariusz – zawód, jakich mało

Kiedyś notariusz zwany był rejentem. Jednostka ta odpowiedzialna była za sprawowanie władzy w imieniu króla w trakcie gdy nie mógł urzędować. Naturalnie w dzisiejszych czasach notariusze zajmują się czymś całkiem innym, jednak pewna grupa ich obowiązków jest jednoznacznie związana z działalnością państwa. Choćby rejestrowanie aktów notarialnych dokumentujących własność konkretnej posiadłości.

Co należy zrobić, by stać się pełnoprawnym notariuszem. Jest to dość zaawansowany proces, choć co rocznie wiele osób otrzymuje nominację na tą pozycję. Każdy kto marzy o tym by zostać notariuszem musi na początku zrealizować studia na kierunku prawo. Następnym warunkiem jest zrealizowanie aplikacji notarialnej, która trwa ponad 3 lata i kończy się formalnym egzaminem z wiedzy na temat zawodu notariusz. Po ukończonej praktyce aplikacyjnej, konkretna osoba zostaje powołana notariuszem przez Ministra Sprawiedliwości, który podaje także miejsce sprawowania urzędu.

Notariusze nie są, jak duża liczba osób wskazuje, urzędnikami publicznymi. Korzystają jednak z zespołu praw publicznych, między innymi z wyjątkowej ochrony podmiotowej. Poszczególny aspekt działalności notariusza jest wyszczególniony w dokumencie prawnym prawo o notariacie. Dobrze jest zaznaczyć, że pensja notariusza jest określona przez państwo. Jest to taksa notarialna

W czym może Ci pomóc notariusz?

Jak już nadmieniliśmy praca notariusza jest precyzyjnie wyszczególniona w akcie prawnym prawo o notariacie. Co to powoduje? Notariusz nie ma możliwość realizować innych funkcji, niż te wypisane w rzeczonej ustawie. Katalog zadań notariusza jest zamknięty, więc łatwo jest wymienić czym konkretnie zajmują się osoby piastujące taki urząd.

Oto zupełna lista czynności notarialnych:

  • przygotowywanie aktów notarialnych – akt notarialny to dokument urzędowy, który może być zrealizowany tylko przez notariusza. Akt notarialny jest dokumentem nadzwyczajnym, ponieważ zaświadcza oświadczenie woli i jest dowodem na spełnienie konkretnych czynności prawnych. Poszczególne regulacje zastrzegają formę aktu notarialnego dla legalności pewnych czynności prawnych, takich jak na przykład umowa przenosząca własność nieruchomości.
  • Redagowanie poświadczeń – poświadczenie to kolejna czynność notarialna wykonywana przez notariusza. Bardzo często poświadcza się własnoręczność podpisu na kolejnych wersjach dokumentu.
  • Przekazywanie oświadczeń – działalność ta polega na oddaniu drugiej stronie oświadczenia, które może powodować dla niej pewne skutki prawne. Takie zlecenie przydaje się w trakcie rozwiązywania różnych sporów.
  • Spisywanie protokołów – notariusz po przez zredagowanie protokołu zatwierdza wykonanie pewnej czynności prawnej. Zazwyczaj notariusz jest wynajmowany do napisania protokołu ogólnego zgromadzenia jednostki prawnej
  • Konstruowanie protestów weksli i czeków – protest weksla jest operacją, którą realizuje notariusz zgodnie z zasadami prawa wekslowego. Pretekstem do protestu może być odrzucenie weksla lub rezygnacja z pokrycia należności weksla.
  • Przechowywanie dokumentów – notariusz składuje nie tylko akty prawne, ale także kapitał, papiery wartościowe i inne rzeczy wskazane w szczegółowych aktach prawa.
  • Przygotowywanie wypisów dokumentów – odpis jest ogólnie odtworzeniem oryginału dokumentu. Urzędnik w ten sposób zaświadcza, że replika materiału jest spójna z jego oryginałem.
  • Opracowywanie aktów prawnych – notariusz na prośbę strony jest upoważniony do stworzenia danego aktu prawnego.

Jak na pewno zauważyliście działalność notariusza nie jest wcale taka prosta. To od jego pracy zależy powodzenie dokonania konkretnej czynności prawnej. Ma na swoich barkach dużą odpowiedzialność zawodową, gdyż głównym priorytetem jego pracy jest w głównej mierze przeciwdziałanie konfliktom prawnym.

Obok wyżej wymienionych czynności notarialnych, każdy notariusz zajmuje się także szeregiem innych mniej ważnych zadań wyznaczonych w przepisach odrębnych, na przykład potwierdzaniem oświadczenia o przyjęciu spadku.

Jeżeli szukasz notariusza, który rzeczowo podchodzi do swojej pracy i cieszy się dobrymi opiniami Klientów, koniecznie skontaktuj się z kancelarią notarialną Aleksandry Radzińskiej. Poniżej zdobędziesz najważniejsze informacje kontaktowe.

Notariusz Aleksandra Radzińska
ul. Szeroka 7, 87-100 Toruń

Komentarze są wyłączone.