Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
8 kwietnia, 2017
agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Strony internetowe – co teraz jest modne?
12 kwietnia, 2017
Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci upośledzonych przymus owy mówiąc w skrócie nie upływa de facto nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, a mianowicie zagwarantować sobie wszystkich koniecznych środków do życia, wówczas bezwzględnie rodzice są zobowiązani realizować tenże obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, gdy „inwentarz” dziecka jest spory i może mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice w zasadzie nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do indywidualnego „zarabiania na życie” jest centralnym motywem orzekania poprzez sąd alimentów.

Oczywiście na początku rzecz prezentuje się tak, iż któreś spośród rodziców idzie do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy tworzeniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero w następnej kolejności na jakiegoś z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców występuje od czasu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło egzystować samodzielnie. Uniezależnienie się nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Właściwie żaden kodeks nie określa ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bowiem każdy przypadek musi obligatoryjnie być rozpatrzony indywidualnie. Przykładem oczywiście jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niespłacania alimentów, bo był on przeświadczony, że ukończenie przez córkę 18 lat jest jednoznaczne z zaprzestaniem ich pokrywania. W trakcie dyskusji jasne staje się jednak, że niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach bądź ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie miało możliwości się usamodzielnić na skutek ciężkiej choroby, przykładowo fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest co najmniej kilka sytuacji, które w ogóle nie uwalniają rodziców z przymusu spłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (lub zamęście) z równoczesną niemożliwością niezależnego utrzymania się. Bez wątpienia na początku małżonkowie się wspierają we wszystkich praktycznych sprawach, więc jeśli któreś spośród nich zarabia dużo i potrafi współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice nie powinni już wspomagać dziecka. Jeśli jednak stykamy się z sytuacją przeciwległą – partner nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Nieraz sprawa jest jednakże tak trudna, iż porada profesjonalnej kancelarii jest wręcz obowiązkowa.

Alimenty są zobowiązani spłacać rodzice na swoje niewidome dziecko, które krótko mówiąc nie jest w stanie indywidualnie na siebie zarabiać. Ma grupę inwalidzką lub całkowitą niezdolność do pracy. I wcale nie ma tutaj znaczenia motyw takiego stanu rzeczy, np. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa alkoholu bądź przyjmuje narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z trwałą wadą ruchową albo umysłową obowiązkowo muszą utrzymywać oboje rodzice. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie chcą niepełnosprawnego dziecka „żywić” i działają w taki sposób – naturalnie złośliwie – aby nie spłacać alimentów oraz uwolnić się od „ciężaru”.

Pełnoletnie dziecko powinno otrzymywać alimenty również wtedy, gdy skończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie podjęło zatrudnienia i w ogóle nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeśli zamierza uzyskać alimenty od swoich rodziców, musi zdecydowanie ujawnić, że jego sytuacja życiowa jest fatalna, przykładowo żyje w biedzie.

Alimenty na sto procent zyska każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w technikum bądź w szkole wyższej. Naprawdę, dopóki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice muszą koniecznie płacić alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy syn, pomimo iż zdobywa wykształcenie – potrafi na własną rękę się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Rodzice nie muszą wypłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko ma takie wpływy, że jest w stanie pokryć sumaryczne koszty życia, m in. spłacić mieszkanie, pożywienie, podłączenie do Internetu oraz inne potrzebne do zwyczajnego funkcjonowania rzeczy. Przychodem wcale nie musi obowiązkowo być w owym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz również zasiłek pielęgnacyjny, stypendia uzyskiwane na uczelni wyższej lub przychody otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Niekiedy w efekcie zatargów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Dziecko wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz konkuruje z rodzicami, bowiem ma pracę zarobkową w rozmiarze 1/6 etatu oraz nie posiada zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Płacenie alimentów mija niekiedy przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności, jednak owe okoliczności są bardzo rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć edukację oraz uzyskać zawód, i z jego pomocą będzie mogło zagwarantować utrzymanie nie tylko sobie, lecz również bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów zależy od wielu fundamentalnych czynników: uzasadnionych potrzeb dziecka, perspektyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę odrębne starania rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli pochłonął Cię ten materiał, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i pozostałych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w odnośnik tutaj – Prawnik Toruń – a może znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.