Kancelaria notarialna – co w niej załatwimy?

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – trwałość i artyzm
19 stycznia, 2018
Strony WWW - Tworzenie stron i sklepow internetowych
Jak robić dobre strony www
27 grudnia, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W kraju nad Wisłą bycie notariuszem należy do bardzo prestiżowych zawodów, ponieważ bynajmniej nie mamy do czynienia jedynie z – jak to się potocznie mówi – jednostką, której mogą powierzyć sekrety obywatele, ale także kimś, kto świetnie rozeznaje się w zawiłościach prawa. Notariusz powinien czuwać nad interesami swoich Klientów i dbać o wszystkich tak dobrze jak to tylko możliwe. Pierwsze zapytanie – które zagadnienia zawierzymy kancelarii notarialnej i czy uszczupli to poważnie nasz budżet? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Na początek niedługi zarys historyczny. Jak wynika z legendy – notariat u nas miał narodzić się w XII wieku, czego mają dowodzić nadania królewskie z okresu Bolesława Krzywoustego. Mamy za to pewność co do wydarzenia, kiedy to papież Marcin IV upublicznił decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do mianowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy znany polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został sporządzony przez notariusza Budzisława, pracującego w kancelarii arcybiskupiej. Późniejsze dokumenty zaczęły się pojawiać nieprzerwanie po 1309 r. Notariat w naszym kraju przybrał na znaczeniu szczególnie w XIV wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Zakonem Krzyżackim negocjacje zobowiązujące do przedstawienia wiarygodnych dokumentów oraz innych świadectw notarialnych. W tym też czasie zaczęły funkcjonować statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat pokaźnie się rozwinął, a bardzo ważną funkcję miał także w czasie zaborów, czyli w czasie niemal 124 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską oraz kulturą kupiectwa.

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, minęło piętnaście lat zanim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Zaczęto je stosować w kolejnym roku, ale II wojna światowa oraz czasy próby odbudowy po wojnie konkretnie tłumiły entuzjazm, związany z rozkwitem działań notariuszy. Za czasów PRL, pracownicy notarialni byli urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, jak np. uzupełnianie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odwróciło się 14 lutego 1991 roku, gdy polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Wielokrotnie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – dotyczy pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w naszym kraju jest ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – na kogo postawić i co załatwimy?

Doświadczony notariusz idzie ramię w ramię ze skodyfikowanym prawem, ale priorytetowo, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz to funkcjonariusz publiczny, którego priorytetowym celem jest dążenie do zabezpieczenia interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i m.in. z tego powodu w czasie pracy powinien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Zatrudniony w kancelarii notarialnej to także powiernik, któremu Zleceniodawcy przekazują własne tajemnice i problemy i co za tym idzie jedną z kluczowych cech, którą powinna zapewniać uznana na rynku kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Będzie to truizm, ale opłaca się wybadać, czy notariusz, któremu pragniemy zlecić ważne dla nas kwestie, ma regularnie uzupełnianą, fachową wiedzę. Upewnijmy się przy okazji, czy kancelaria notarialna może zapewnić Wam zabezpieczenie każdej transakcji. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym bez większych obaw przechowamy istotne dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe.

Odpowiemy teraz na jedno z kluczowych pytań. Jakie czynności notarialne możemy załatwić w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – które dokumenty będą niezbędne i jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, ponieważ przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Odczuwalnie więcej istotnych zaświadczeń musi do notariusza donieść ten, kto sprzedaje analizowane lokum. W przypadku kupującego, będzie to stosunkowo niedługa lista, na której znajdują się pieniądze, dokument tożsamości, NIP i ewentualnie zaświadczenia z banku, potwierdzające wysokość kredytu, jaki wzięliśmy, aby zrealizować nasze marzenia o zakupie nieruchomości.

W przypadku sprzedającego – jest tego relatywnie dużo, więc nie wahajmy się zadawać pytań notariuszowi. Powinien nam na samym początku przedłożyć, co jest wymagane. Do najistotniejszych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz powinien obowiązkowo sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, żeby były one jasne i łatwe do zrozumienia dla zainteresowanych stron. Przypilnowanie, żeby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne ze stanem faktycznym to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.