Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

kancelaria adwokacka toruń adwokat odszkodowania prawnik rekompensaty
Dochodzenie odszkodowań – warto wybrać kancelarię adwokacką
28 kwietnia, 2017
Planowanie wesela – DJ, wodzirej czy konsultant ślubny?
4 maja, 2017
kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

Według jakich zasad działają firmy windykacyjne?

Ogromna ilość przedsiębiorstw windykacyjnych jest zarządzana poprzez osoby, które zrealizowały studia z prawa, jednakże nie mają aplikacji. Z tego względu mają podstawową wiedzę z obszaru polskiego prawa cywilnego. Uzyskiwanie rozmaitego charakteru zadłużeń wymaga mocniejszego zaangażowania i zdolności, którego po prostu nie da się osiągnąć za pomocą innych metod, jak w czasie praktyk w kancelarii u odpowiedzialnych znajomych po fachu. W tym miejscu niezbędny jest adwokat, który naturalnie będzie wiedział, które ruchy należy zrobić. Spółki odzyskujące długi nierzadko nie odbierają dodatkowej „zaliczki” oraz umawiają się tylko na odsetek od „ściągniętej” wierzytelności. Statystycznie jest to od około 20% do plus minus 50% całej sumy. To niewątpliwie fakty odnoszące się do Klientów. Oni absolutnie nie muszą naprawdę podejmować żadnych czynności, poza wyczekiwaniem na uregulowanie części wierzytelności przez prezentowaną spółkę. Natomiast co w niniejszym czasie ma miejsce z wierzycielem?

Firmy windykacyjne i telefony przez całą dobę

Warto jest w niniejszym miejscu odróżnić dwie rzeczy: kiedy któraś osoba ledwo co stała się dłużnikiem oraz zadłużenia przedawnione, jakich absolutnie nie trzeba opłacać. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, to pożyczkobiorca musi obowiązkowo oddać długi pod rygorem sprawy w sądzie, ogłoszenia decyzji, zabrania majątku przez komornika oraz w efekcie uiszczenia wiele wyższej sumy aniżeli początkowa. Jeżeli chodzi o wierzytelności przedawnione, wtedy w ogóle nie trzeba uiszczać długu – taką poradę otrzymamy od jakiegokolwiek prawnika. Niestety większość firm „ściągających” długi nie prosi już o spłacenie owego długu, ale straszy trasatów niekorzystnymi rezultatami ich niespłacenia. Dokonują tego za pomocą listów, które non stop wpadają do skrzynki na korespondencję, kilku analogicznych wiadomości e-mail oraz nieprzyjemnych telefonów z numerów zastrzeżonych. Przeważnie listy są sformułowane w taki sposób, by dłużnik pomyślał, że rzeczywiście powinien coś uiścić. Mnóstwo w nich nieczytelnych dla „zwykłego zjadacza chleba” zdań typu „sekurytyzacja” i „fundusz zamknięty”. Co faktycznie w owej okoliczności należy zrobić?

Kiedy konieczna jest spłata wierzytelności?

Wówczas powinniśmy otrzymać pozew o zapłacenie długu z sądu (jeśli zadłużenia już wcześniej nie zapłaciliśmy). W żadnym przypadku pisma z sądu nie można bagatelizować, ponieważ po pewnym okresie (zatwierdzenie) posiada ono moc egzekucyjną. Jeśli informacje uwzględnione w pozwie są fałszywe bądź dołączono do pozwu nieautentyczne materiały – tym bardziej powinniśmy zareagować. Trasat ma podstawę, aby się bronić, przykładowo gdy doszło do przeterminowania wierzytelności. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej lub udać się do wyszukanej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyłoży nam, jakie propozycje będą najwłaściwsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi własnych należności, ma obowiązek zaprezentować w procesie sądowym dowody, np. zarejestrowany mandat za przebiegnięcie przez ulicę.

Prosta sytuacja z długami przedawnionymi

Przedsiębiorstwa dochodzące wierzytelności nie posiadają zwyczajnie najmniejszych pozwoleń. Posiada je sąd, egzekutor, mecenas – jednak nie spółka zajmująca się inkasowaniem przestarzałych długów. Jeżeli zatem przyjęliśmy zalecenie do zapłaty od przedstawionego podmiotu, nie należy dokonywać tych czynności:

1. Krótko mówiąc nie możemy reagować na dokumenty, e-maile i odbierać komórki, bo będzie to równoważne z istnieniem długu (jakiego wcale nie musimy pokrywać)

2. Jeśli wymieniona firma komunikuje się telefonicznie, należy mieć świadomość, iż cała rozmowa będzie zarejestrowana – i to może oczywiście dać negatywne konsekwencje. Absolutnie nie pozwólmy się nagrywać, wcale nie wchodźmy w żadne rozprawy z windykatorami pracującymi w telemarketingu. Najzwyczajniej w świecie skończmy połączenie, w szczególności jeśli nie pojawia nam się numer telefonu.

3. Po prostu nie dajmy się nękać! W przypadku przestarzałych zadłużeń w żadnym przypadku nie posyłajmy zawiadomień odwoławczych, próśb wyrównywania długu w składkach ratalnych, oferty zawieszenia okresu wypłaty wierzytelności itd. Nie dajmy się również nabrać na pertraktacje, czyli „promocje” i „upusty” dotyczące nieistniejących zadłużeń.

4. Absolutnie nie przelewajmy jakiejkolwiek ilości pieniędzy na rachunek rozliczeniowy instytucji windykacyjnej, choćby kilku złotych. Gdyż wtedy ruszy cała machina odbierania długów. Sfinansowanie nawet niezwykle małej ilości pieniędzy jest tożsame z tym, że wierzytelność akceptujemy.

5. Jeżeli otrzymaliśmy tajemnicze zaświadczenie, idźmy po pomoc do adwokata, który wyklaruje nam indywidualne jego komponenty.

Trzeba też pamiętać o tym, iż zadłużenia stare możemy zapłacić dobrowolnie. Fundusze nie znajdą się jednakże na koncie podstawowego pożyczkodawcy, tylko placówki, jaka ten dług w późniejszym czasie nabyła. Należałoby w tymże przypadku zadać sobie kluczowe pytanie: czy powinniśmy płacić? Zapłacenie początkowemu wierzycielowi nieprawomocnego zadłużenia posiada sens, lecz płacenie placówkom, które od siebie nawzajem odkupują zadłużenia oraz liczą na ekspresowy dochód – przypuszczalnie nie. Szczególnie, iż przeważająca część akceptuje liczne nadwyrężenia polskiego prawa.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy wątek oraz zamierzasz obejrzeć, w jaki sposób wygląda specjalistyczna strona internetowa prawnika, możesz kliknąć tu – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.