Instalacje nawadniania

Fryzjer – jak nie dać się ogolić
3 grudnia, 2019
Najnowsze techniki termoizolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli chcemy, aby ogród wspaniale wyglądał, najważniejszym elementem, który zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwyczajne sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia ogrodu, ale także mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które też usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co pozwala na określanie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie obszernego systemu nawadniania nada się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania oraz montażu pełnego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod ziemią. Niezbędne jest podłączenie programatora, rur rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie koniecznych do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka różnych typów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z tego powodu, że ich podstawową zaletą jest równe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ze względu na to, że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym momencie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu niewielkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się dla roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system całkowicie oszczędny, z uwagi na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.