Firma ogrodnicza

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
16 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów zakładania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.