Radiologia dentystyczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu i biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi oferuje stomatologia estetyczna
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia w stomatologii służy przede wszystkim właściwej diagnozie . Dentyści wykonują badania RTG, żeby mogli zdobyć konieczne dane co do ułożenia i stanu zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na uwidocznienie dolegliwości, niemożliwych do wykrycia, w trakcie rutynowego badania kontrolnego.

Radiologia w stomatologii to nic innego jak RTG zębów. Zwykle te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym zapisuje obraz 2-3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo przybliża poszczególne zęby, co umożliwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty wykonuje się dla odmiennych działów stomatologii. Najczęściej, fachowego wykorzystania radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się też jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego odczytania ułożenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą dziurę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu szczęki lub zębów, stomatolog też wysyła go na przeprowadzenie radiologicznych badań. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest koniecznym krokiem w diagnostyce raka.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, żeby ocenić jego efekty.

Na czym polega RTG zębów u stomatologa?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta przygotowań. Można normalnie zjeść coś, napić się i zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym przygotowaniem przed prześwietleniem RTG zębów jest usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed zabiegiem trzeba zdjąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologii, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto zauważyć, że stomatolog, wykonujący RTG omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą niepokój, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać RTG bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, dlatego należy pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że RTG zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze znaleźć zalety tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena miała klisza, która z reguły wymagała sporo miejsca i mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można bezpiecznie zostawić w komputerze. To użyteczna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia rentgenowskiego w dowolne miejsce, bez potrzeby dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć i dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.