Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże palce do ust, rozrywając nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy starannie wybrać dentystę, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać profesjonalny stomatolog dla najmłodszych?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeżeli więc masz w planach zapisać swoje dziecko do dentysty, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na maskotkach. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też luźna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, misie i lalki,klocki  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Bajkowo udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dzięki temu nie wpada w panikę i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla maluchów

Znamy takie osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane wręcz trochę otumanione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? Jest to zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięk o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez lekarzy głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien też wytłumaczyć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i jak często je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie należy się obawiać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.