Chirurgia szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Zniekształcenie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Powoduje to poważny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w wyniku wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zwykle umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Ubytki w zębach są rezultatem wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, na przykład zapewnia pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę twarzy. Wykonywane są również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, po to by jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Plastyka dziąseł

Komentarze są wyłączone.