Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

notariusz notariusz toruń usługi notarialne
Poświadczenie umowy najmu mieszkania
14 kwietnia, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
14 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość wielu osobom łączy się ze żmudnym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad małym liczydełkiem oraz tajemniczymi przeliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten opis pasuje trochę do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie konstruuje dodatkowych rachunków oraz nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w dużej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym oddziałem w każdej placówce, chociażby wówczas, gdy jest prowadzona zdalnie i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej naczelnych zobowiązań trzeba zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie statystyk, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań głównie dla wielorakich instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję jednocześnie ze zdobywaniem doświadczenia wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą pracą jest posada głównej księgowej, która sprawdza przepływ środków finansowych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się kwestiami urzędowymi, steruje podwładnymi i dba o rozwój swego wydziału.

Każda księgowa ma możliwość też otworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednakże nieunikniona jest akceptacja Ministra Finansów – należy potwierdzić wiedzę i umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (niedługo po ukończeniu odpowiednich studiów). Żeby otrzymać pracę jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Musimy bezwzględnie opanować określone kodeksy, równocześnie z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi mieć w takiej sytuacji dużą wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za obrót kapitału firmy. W zaprezentowanym przypadku potrzebne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na niektórych uniwersytetach potrafią się nieco od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym przypadku o posiadanie stopnia magistra, tylko o stosowną wiedzę. A tej w ogóle nie możemy dostać na pozostałych specjalnościach. Później księgowa jest zobowiązana pozyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, musi mieć też kompetencje „naturalne”, m. in. staranność i cierpliwość w spełnianiu wszystkich obowiązków. Mały defekt w księgach może mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się z dużym obiegiem funduszy), lecz też mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Klientowi załatwianie spraw z zakresu prowadzenia księgi przychodów oraz odpływów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania rozliczeń z US, jak również wykonywania sprawozdań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Mówiąc inaczej, ukończenie studiów jest tylko podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zajęcia, a długie praktyki tym, czym możemy pozyskać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się „księgowość online” bądź usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci wcale nie muszą opuszczać domu czy placówki, aby ich potrzeby zostały pomyślnie załatwione. Księgowa sama pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz bierze wszelakie formularze na potrzeby obliczeń. Niekiedy może także pobyć w firmie, którą obsługuje i tam od razu zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest dobrym wyjściem dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w tej dziedzinie i w zasadzie nie pragną obecnie podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z wieloma warunkami, np. znacznymi wydatkami budżetowymi. Koszt utworzenia niezależnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W centrum miasta wynajęcie lokum będzie o wiele droższe niż na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, że większość rachunków można komfortowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest jak najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie, jeżeli zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można sugerować Klientom przypadkowym cen, np. takich, jakie przyuważymy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: poważaniem firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz zakresem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Każdorazowo dokonuje się podziału na liczbę druków.

Jeżeli pragniesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link tu – www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.