Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne w Google
30 lipca, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw – murale przyjazne dzieciom
11 grudnia, 2017
Kupujesz dom? Sprawdź szczegóły

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Więcej o nieruchomościach

Komentarze są wyłączone.