Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z wytężonym zapisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad kalkulatorem oraz trudnymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do sceny z filmu, niż do sytuacji realnej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, odręcznie w sumie nie przygotowuje dodatkowych druków oraz nie zarabia przeciętnie (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym wydziałem w każdej placówce, chociażby wówczas, kiedy jest wykonywana na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej nadrzędnych powinności można zaliczyć: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie informacji, zapisywanie danych do systemu księgowego, zliczanie należności dla wielorakich instytucji, np. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma szansę wraz z nabywaniem doświadczenia ubiegać się o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która weryfikuje przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Ponadto zajmuje się sprawami oficjalnymi, steruje podwładnymi oraz zabiega o postęp swego działu.

Każda księgowa ma szansę jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać osobiste biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednakże niezbędna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udokumentować praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (po skończeniu określonych studiów). Ażeby dostać pracę zarobkową jako księgowa, wcale nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Powinniśmy obowiązkowo opanować określone przepisy, równocześnie z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi posiadać więc ogromną wiedzę, bo jest odpowiedzialna za pieniądze firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuchronne jest skończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na poszczególnych uniwersytetach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o pokazanie tytułu magistra, lecz o optymalną wiedzę. A takiej w sumie nie da się otrzymać na pozostałych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać jednocześnie zdolności „naturalne”, przykładowo systematyczność oraz solidność w spełnianiu wszelkich powinności. Malutki błąd w księgach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (gdzie mamy kontakt z olbrzymim obiegiem środków finansowych), ale także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaproponować każdemu Interesantowi doradztwo z działu wykonywania księgi zysków oraz odpływów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak i przygotowywania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że powinnością osoby zarabiającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy oraz udoskonalanie zdolności. Inaczej mówiąc, stopnia magistra jest wyłącznie podstawą do wykonywania tego zawodu, a praktyczne umiejętności tym, czym można zyskać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnio bardzo popularna stała się „rachunkowość online” albo usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Klienci absolutnie nie muszą wyruszać z mieszkania albo placówki, by ich rzeczy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz bierze wszystkie papiery na potrzeby obliczeń. Czasami może także posiedzieć w firmie, której pomaga oraz tam od razu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest znakomitym rozwiązaniem dla księgowych, które od paru lat spełniają się w takiej specjalności oraz w sumie nie chcą już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednak z kilkoma warunkami, np. dużymi kosztami środków finansowych. Koszt utworzenia swojego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony zwykle od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele droższe niż na przedmieściach. Warto wiedzieć, że większość dokumentów można bez problemu załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę doskonałym wyjściem, szczególnie, kiedy świeżo zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do założenia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie naszej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy wyznaczać Interesantom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, jakie przyuważymy w cennikach różnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: reputacją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz poziomem usług. Sporządzanie pełnej księgowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zwykle tworzy się podział na ilość papierów.

Jeżeli pragniesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.