Dofinansowania na zakup sprzętu rolniczego

Wielu rolników ma w planach zakup nowych albo używanych maszyn rolniczych. Mnóstwo z nich zdaje sobie sprawę, że nie zawsze muszą samodzielnie pokrywać wszystkie koszty. Warto zorientować się bowiem w temacie pomocy finansowej z Unii Europejskiej. W przypadku zakupu maszyn rolniczych z pewnością warto skorzystać z działania 1.2.1 Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To działanie ma na celu wspieranie modernizacji gospodarstw w celu zwiększania ich efektywności przez jak najlepsze wykorzystywane czynników produkcji. Między innymi chodzi tutaj o jak najlepsze wykorzystywane czynników produkcji, w tym np. wprowadzenie nowych technologii produkcyjnych, poprawę jakości produkcji, zróżnicowanie działalności rolniczej czy też zharmonizowanie warunków produkcji rolnej z wymogami na temat ochrony naturalnego środowiska.

Kto dokładnie może ubiegać się o skorzystanie z tego rodzaju programu? Może być to osoba fizyczna, osoba prawna, spółka osobowa czy prowadząca działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej albo zwierzęcej. Pomoc tego rodzaju najczęściej jest przyznawana na inwestycje, które mają na celu dostosowanie gospodarstwa do standardów, które wynikają z przepisów prawa Unii Europejskiej. W ramach tych działań wspierane są inwestycje, które służą modernizacji w produkcji rolnej, np. w remoncie połączonym z modernizacją budynków.

Maksymalna kwota jaka można być przydzielona osobie starającej się o wzięcie udziału w programie nie może przekroczyć trzystu tysięcy złotych. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat programów dofinansowania sprzętu rolniczego.