Okna w budownictwie pasywnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Usługi brukarskie Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość okien pasywnych wlicza się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, nietrudne czyszczenie oraz stosunkowo niewielki koszt. By jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz aplikacja specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, by stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski pochodzące z dobrej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione pasywne okna dość wydajnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Warto wskazać na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza i nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę starannie. Błędny montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby użycia kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.