Okna pcv Toruń

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Czym są okna pasywne?

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wynosi ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla większego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, przeważnie to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są z reguły wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, aby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zamontowane okna pasywne wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed wilgocią i pojawieniem się grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Błędny montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Komentarze są wyłączone.