Ocieplanie pianką PUR – uniwersalne zastosowanie

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – alternatywa dla klasyki
22 grudnia, 2017
Okna i drzwi dla Twojego domu
Okna i drzwi – starannie zaplanuj zakup
5 stycznia, 2018

Budowa domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Projekt domu potrafi bardzo zaangażować. Zaplanować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale też rozłożenie pokojów. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Pomyśleć trzeba także o położeniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Sporym problemem jest także wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim wypadku przemyśleć należy montaż ogrzewania węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale także na wygodę użytkowania mieszkania.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są wynikiem niewystarczająco zaizolowanego strychu. Dlatego sprawy zabezpieczenia termicznego nie należy umniejszać. Sposób termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: wełna izolacyjna czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla uproszczenia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do termoizolacji domów jest spieniony polistyren. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednakże nie nie jest polecany do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów z drewna. Jedną z możliwości jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów zajmujących się ocieplaniem. Wełna jest ognioodporna, perfekcyjnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę należy zabezpieczyć przed wodą przez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan występuje w licznych wersjach. Tworzy się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Substancje te podgrzewa się i następnie pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Pianka podczas natryskiwania zwiększa swoją objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która szczelnie wypełnia każdą lukę. Pianka idealnie trzyma się prawie każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Ocieplanie pianką PUR – dwa warianty

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta druga stworzona została do zewnętrznej izolacji budynków. stanowi także świetnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ochrony fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Wykorzystuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – korzyści

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Używana jest jako produkt izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Termoizolacja z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie pyli się, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka poliuretanowa nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi środowisku. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Kolejną zaletą jest wodoodporność. Warstwa poliuretanu nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, bo bardzo dobrze przywiera do drewna, betonu czy papy. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki poliuretanowej minimalizuje ten problem. Pianka PUR tworzy jednolitą strukturę przez co nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanego dachu i to w błyskawicznym tempie. Konfrontując, ocieplenie z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Właściwa izolacja budynku to inwestycja, którą należy przemyśleć i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest też niewielki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka PUR sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale także jako termoizolacja kurników i hal.

Pianka PUR, wszystko co musicie wiedzieć —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.