Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba docinać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową oraz parametrami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się także zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno lub metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to dobrze potrzebne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z uwagi na to często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest bardzo przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Ponadto kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

 

Komentarze są wyłączone.