Nieruchomości Toruń – Dom od developera

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe czy można zrobić samemu
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.