Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR

Kubki termiczne idealny na każdą okazję
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się stosowane, nie tylko ze względu na porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych tworzyw stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą wartością, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą i właściwościami, dlatego nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się także w izolacji stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno i elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić natrysk odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu staje się sztywna, więc nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, więc konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo ważne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.