Kostka brukowa na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zniszczała za prędko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i tanich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy bardzo usprawnia nałożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast ogólna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, kiedy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, zmiany temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi lub nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i rosną, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być trwały i żeby spełniał swoją rolę przez długi czas. Powinno się unikać pozostawiania dużych dziur między nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio ułożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć wyjątkowo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na ścieranie oraz pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.