Klimatyzacje do domu i biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki rodzaj klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, by nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest często zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale także bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba doliczyć także przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.