Domy na sprzedaż

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatolog Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy pierwszy dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa sprawa do zbadania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.